Nový kyčelní kloub

Začátkem března jsme byli s Aggy na kontrolním rentgenu a nedopadl vůbec dobře – kromě levé kyčle mimo jamku se bohužel potvrdila luxace i pravého kyčelního kloubu v extrémním natažení :-(. S panem doktorem Hnízdem jsme se proto domluvili, že již není na co čekat a pustíme se do endoprotézy. Aggynka absolvovala velmi rozsáhlá předoperační vyšetření, která zvládla s naprostým klidem a přehledem – nefňukala ani při odběru moči přes břišní stěnu. Naštěstí se potvrdilo, že kromě nešťastných zadních nohou je zdravá. Tři dny před operací jsme ji ještě každý den ve vaně umyli antiseptickým šamponem – opět Aggynka potvrdila svou skvělou povahu a koupání i sušení si zjevně užívala. V předvečer operace jsme ji voňavou a hebounkou odevzdali na Animal Clinic na Bílé Hoře.

Operace byla naplánovaná na 27. března 2019, ráno mi ještě pan doktor Hnízdo telefonoval, že se nakonec po konzultacích s výrobcem kloubních náhrad a odborníky ze zahraničí rozhodl operovat pravou, tedy „lepší“ nožku, protože u té levé bylo příliš vysoké riziko, že bude vypadávat i umělý kloub. Zároveň dodal větu, která pro nás byla úplně zásadní. Udělají vše proto, aby se operace zdařila a Aggy měla jeden funkční kyčelní kloub. Ale i pokud by se to z jakýchkoli důvodů nezdařilo, povede naše Aggynka šťastný život.

Po skončení operace mi pan doktor znovu telefonoval, trošku se prali s postavením Aggynčina krčku, ale vše zvládli. Operaci naše Aggy zvládla bez komplikací.

Druhý den po operaci jsme si Aggynku vyzvedli na Animal Clinic, měla obrovskou radost, že nás vidí a dvě sestřičky ji pevně držely, aby se za námi naše bláznivka nerozběhla. Dojeli jsme domů, kde Aggynku nadšeně přivítali, očichali a olízali Foggynka a Alvinek a nastalo velmi dlouhé období dvouměsíční rekonvalescence.

Aggynka byla ten nejtrpělivější pacient, jakého je možné si představit. Zavřená v ohrádce s pelíškem a druhým pelíškem v kennelce. Venčení jen na vodítku s podporou ručníku pod bříškem, abychom ji nadlehčovali, opravdu jen pár metrů po zahradě a zase hned zpátky. Aggy byla skvělá, dokonce léky proti bolesti potřebovala jen prvních 6 dnů, od třetího dne po operaci se na nás smála a měla radost z veškeré pozornosti.

Měsíc po operaci probehl první kontrolní rentgen – vše drží, jak má, nic se nikam nepohnulo a už můžeme na kratinkou procházku bez ručníkové opory zadečku. Hurá!

Ohrádku jsme odstranili po dvou měsících, kdy Aggy přeskočila přes ohrádku až na křeslo – přišlo nám bezpečnější, aby na křešlo skákala bez překážek z podlahy :-).

Zatím to vypadá, že levou nožku necháme jak je. Na to, že kloub je úplně jinde než má být, používá Aggy nohu krásně – běhá, skáče, odráží se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *