Báječné Jeseníky

Letošní silvestrovský týden jsme prožili v krásném prostředí apartmánu Zvonička na Rejvízu. Těsně před naším příjezdem nasněžilo a nás čekala bílá pohádka, kterou naše smečka opravdu ocenila. Všichni tři vyváděli, skákali do sněhu, váleli se a očividně se z té bílé záplavy radovali. Chodili jsme na dlouhé procházky, ta nejdelší měla 11 km a i naše Aggy ji úplně bez problémů zvládla – a to nepočítám všechny kilometry cestou nalítané po lese….

Dovolená na Slovensku

Vybírat místo pro dovolenou, kde by přivítali nejen lidi, ale i pejska, není úplně nejsnadnější. Najít ubytování, kde by uvítali trojčlennou psí smečku, která dohromady váží kolem 130 kg je obtížné. Naštěstí však nikoli nemožné :-).

Krásná dřevěná chata na okraji Sihelného v Oravských Beskydech byla na celý týden jen naše a naši tři pejsci tam byli moc spokojení. Jednak se mohli chladit na příjemných dlaždicích nebo odpočívat v zahradě, ale hlavně nikdo nikam neodcházel do školy nebo do práce a celá velká rodina byla stále pospolu. Procházky byly dlouhé, i když jsme to raději nepřeháněli kvůli Aggynčiným nožkám. Ale i ta naše malá princezna toho zvládla hodně – jednou dokonce 8.5 km, další výlety 7 a několik kolem 5 km. A kdyby jen chodila… Aggy běhala, skákala a měla obrovskou radost z volnosti a krásných scenérií :-). Musím přiznat, že výlety se třemi nadšenými psy jsou skvělé a jejich radost ze života je nakažlivá.

První narozeniny

Je to neuvěřitelné, ale našim štěňátkům už je rok a nejsou to žádná mimina, ale velcí psi! Máme obrovskou radost, že všichni naši broučci žijí v milujících rodinách a mají se krásně. Moc jsme stáli o to všechny naše psí potomky vidět pohromadě, a tak jsme domluvili společnou oslav narozenin. Kromě Argouška (Alviho), který byl na domácí rodinné oslavě v Luhačovicích a svým sourozencům i mamince poslal spoustu pozdravů a krásných fotek, přijeli všichni. A měli jsme štěstí i na počasí – nebylo moc velké horko. Všichni sourozenci se dobře snášeli, po počátečním oťukávání a očuchávání si všichni společně hráli a přitom si hlídali své páníčky. Páníčkové měli občas trochu problém rozlišit vlastního psa – sourozenecká podoba se nezapře. Pejsci si pochutnali na psím dortu, dvojnožci na koblihách. Moc moc děkujeme všem majitelům za lásku a péči, kterou našim štěňátkům věnují!

Nový kyčelní kloub

Začátkem března jsme byli s Aggy na kontrolním rentgenu a nedopadl vůbec dobře – kromě levé kyčle mimo jamku se bohužel potvrdila luxace i pravého kyčelního kloubu v extrémním natažení :-(. S panem doktorem Hnízdem jsme se proto domluvili, že již není na co čekat a pustíme se do endoprotézy. Aggynka absolvovala velmi rozsáhlá předoperační vyšetření, která zvládla s naprostým klidem a přehledem – nefňukala ani při odběru moči přes břišní stěnu. Naštěstí se potvrdilo, že kromě nešťastných zadních nohou je zdravá. Tři dny před operací jsme ji ještě každý den ve vaně umyli antiseptickým šamponem – opět Aggynka potvrdila svou skvělou povahu a koupání i sušení si zjevně užívala. V předvečer operace jsme ji voňavou a hebounkou odevzdali na Animal Clinic na Bílé Hoře.

Operace byla naplánovaná na 27. března 2019, ráno mi ještě pan doktor Hnízdo telefonoval, že se nakonec po konzultacích s výrobcem kloubních náhrad a odborníky ze zahraničí rozhodl operovat pravou, tedy „lepší“ nožku, protože u té levé bylo příliš vysoké riziko, že bude vypadávat i umělý kloub. Zároveň dodal větu, která pro nás byla úplně zásadní. Udělají vše proto, aby se operace zdařila a Aggy měla jeden funkční kyčelní kloub. Ale i pokud by se to z jakýchkoli důvodů nezdařilo, povede naše Aggynka šťastný život.

Po skončení operace mi pan doktor znovu telefonoval, trošku se prali s postavením Aggynčina krčku, ale vše zvládli. Operaci naše Aggy zvládla bez komplikací.

Druhý den po operaci jsme si Aggynku vyzvedli na Animal Clinic, měla obrovskou radost, že nás vidí a dvě sestřičky ji pevně držely, aby se za námi naše bláznivka nerozběhla. Dojeli jsme domů, kde Aggynku nadšeně přivítali, očichali a olízali Foggynka a Alvinek a nastalo velmi dlouhé období dvouměsíční rekonvalescence.

Aggynka byla ten nejtrpělivější pacient, jakého je možné si představit. Zavřená v ohrádce s pelíškem a druhým pelíškem v kennelce. Venčení jen na vodítku s podporou ručníku pod bříškem, abychom ji nadlehčovali, opravdu jen pár metrů po zahradě a zase hned zpátky. Aggy byla skvělá, dokonce léky proti bolesti potřebovala jen prvních 6 dnů, od třetího dne po operaci se na nás smála a měla radost z veškeré pozornosti.

Měsíc po operaci probehl první kontrolní rentgen – vše drží, jak má, nic se nikam nepohnulo a už můžeme na kratinkou procházku bez ručníkové opory zadečku. Hurá!

Ohrádku jsme odstranili po dvou měsících, kdy Aggy přeskočila přes ohrádku až na křeslo – přišlo nám bezpečnější, aby na křešlo skákala bez překážek z podlahy :-).

Zatím to vypadá, že levou nožku necháme jak je. Na to, že kloub je úplně jinde než má být, používá Aggy nohu krásně – běhá, skáče, odráží se.

Sníh :)

Naši tři miláčci zbožnují sníh a moc jim to na něm sluší. Páníček s nimi vyrazil na procházku s foťákem a naštěstí ještě stihli sněhovou nadílku, než skoro všechno roztálo.

Leden 2019

Hned na začátku ledna jsme všechny naše pejsky na týden opustili a vyrazili za odpočinkem do Egypta. Foggynka byla „na dovolené“ ve svém oblíbeném Dogparku v Roztokách u Prahy – skvělém psím hotelu, kde to má moc ráda a kam se ráda vrací za hlídacími tetami i psími kamarády.

Alvinka a Aggynku nám pohlídali naši zlatí přátelé, Patrika a Radek, kteří jsou majiteli naší Agátky – takže 3 sourozenci byli týden spolu. Všichni si to náramně užili a strávili týden zlobením ve třech. Aggynka krásně zesílila a projevila se její urputná a velmi nebojácná povaha – nejenže zabrala Agátce její pelíšek, ale dokonce na něj milostivě pouštěla jen Agátku a brášku ani náhodou.  Patri, Radku, moc Vám děkujeme za skvělou péči!!

Naše štěňátka ve svých rodinách

Všem našim štěňátkům, která se rozutekla „po světě“ se daří krásně a jejich rodiny je mají moc rádi. Se všemi majiteli jsme v pravidelném spojení, píšou, jak se pejsci mají a co už umí a co provádějí a my z toho máme obrovskou radost. Je vidět, že jsme pro naše štěňátka vybrali ty úplně nejlepší rodiny.

Ashley (Šíší) ve Zdibech u Prahy řádí se svými třemi malými páníčky a prý to byl ten nejlepší dáreček celého roku.

Argoušek (doma Alvinek) u Luhačovic se nehne od svého polovičního brášky Alberta z Malé Rosičky a kluci jsou si nejen hodně podobní, ale také už skoro stejně velcí.

Arlene Bethany (Betynka) v Českých Budějovicích je moc šikovná a kromě toho, že paničku stále v noci budí (asi aby panička věděla, že na ni Betynka pořád dává pozor), je naprosto vzorná.

Agátka žije na Brníku a je to nadšená tryskomyška. Miluje svou boudu a bere si do ní kočičí společnost – když se kočce nechce, tak si ji do boudy prostě přinese (a kočka se nechá).

Moc děkujeme všem rodinám za vzornou péči o pejsky, máme z vás ze všech obrovskou radost!

Vánoce 2018

Máme za sebou krásné první Vánoce s našimi štěňátky Aggynkou a Alvinkem a pochopitelně také s Foggynkou.  Na Štědrý den jsme vyrazili jen na kratší vycházku po okolí – Aggynka ještě na nějaké velké výletování nebyla po operaci dost silná, ale i tak jsme si procházku moc užili. Štěňátka dostala pod stromečkem spoustu dobrůtek a také hračky. Některé vydržely jen pár minut, než byly vykuchány…. ale radost měli pejsci ze všeho obrovskou – o všechno se přetahovali a poprali. 26. prosince jsme celá rodina, tedy 4 dvojnožci a 3 psi, vyrazili do penzionu na Šumavu. Užili jsme si krásný týden výletů a odpočinku. Foggy s Alvinkem jsou naprosto vzorní turisté – chodili buď spolu na dvojvodítku nebo na volno, stále krásně u nohy. Ušli i 16 kilometrů. Aggynka chodila na kratší procházky a bylo vidět jak krásně sílí – ona je trochu poděs – strašně akční, zvědavá a trochu potrhlá :-). Pravá nožka, kterou jí na operaci oholili, sice už pěkně obrostla srstí, ale přece jen hodně kraťounkou.

2. ledna jsme s Aggy vyrazili za panem Dr. Hnízdem na kliniku na Bílou horu na kontrolní rentgen, který dopadl docela dobře. Hlavní úkol je teď nabrat svalovou hmotu – a Aggy může dělat všechno, co chce – hurá! Teď nadšeně skáče, běhá a pere se s maminkou a bráškou :-).

Další operace

Aggynčin kontrolní rentgen v říjnu bohužel nedopadl vůbec dobře. Pravá nožka je na tom zhruba stejně jako předtím – částečně mimo jamku. Levá nožka je špatná hodně – už úplně luxovaná, tedy kyčelní kloub zcela mimo jamku :-(. Levou nožičku časem čeká endoprotéza, jinak se bohužel takto zásadní postižení kyčelního kloubu řešit nedá.

Pravé nožce jsme se po konzultaci s panem doktorem Hnízdem rozhodli pomoci prostřednictvím další operace.

19. listopadu 2018 podstoupila Aggynka zákrok, tentokrát dvojitou osteotomii pánve. Operace měla za úkol pomoci „lepší“ pravé nožičce, kde ještě nebyl kloub úplně luxovaný, aby lépe zapadl do jamky. Aggynka operaci krásně zvládla. Večer jsme si ji vyzvedli na klinice, po narkóze byla ještě trochu přešlá a spavá, ale doma se velmi rychle rozkoukala a od dalšího dne byla zase akčnější. Operace byla poměrně závažná a operovanou nožku mohla beruška zatěžovat jen postupně a zlehka, takže jsme ji oddělili na několik týdnů do ohrádky. Ven mohla vždy jen na chvilinku se vyvenčit, navíc jsme ji museli pod bříškem pomáhat ručníkem, aby nožku příliš nezatěžovala. Postupně ji ale víc a víc používala a stavěla se na ni. Foggy i Alvinek se k ní docela urputně snažili dostat – kromě jiného se jim totiž moc zalíbil Aggynčin nový pohodlný pelíšek.

Aggynka vše kolem operace zvládla krásně, dokonce léky proti bolesti potřebovala jen prvních 6 dní. Velmi ráda baštila i antibiotika – díky sýru, do kterého jsme jí je balili :-).

Chtěli bychom moc poděkovat panu doktoru Hnízdovi, který má Aggy v péči a operaci provedl – nejen za operaci samotnou, ale i za celkový přístup, opravdovou snahu pomoci a také velkou schopnost vysvětlit problém i možné řešení přímo a přitom velmi lidsky. Zároveň moc děkujeme všem dalším veterinárním lékařům, sestřičkám i dalšímu personálu na klinice za naprosto skvělý přístup a péči – velmi rádi Animal clinic na Bílé Hoře svěřujeme péči o všechny 3 naše psy.